İyi bir laminat parke markası, deneyimli bir usta tarafından montajı yapılmaz ise kötü sonuçlar doğurabilir.

Laminat parke montajı “laminat parke montaj tavsiyeleri!”;

laminat parke
 1. Laminat parke montajı yapılacak zemini kontrol edin!
  Montaja uygun değilse düzeltme şapı atılmalıdır.
 2. Laminat parke montajı yapılacak zeminin temizliğini yapın.
  Zeminin temizliği özenilerek yapılmazsa; Laminat parke altında kalacak kum tanecikleri ses, çıtırtı yapabilir.
 3. Laminat parke doğrudan beton üzerine montajı yapılamaz.
  Beton rutubetini, nemini engelleyecek şilte serilmesi zaruridir.
  3mm, 5mm kapron, mantar şilte kullanılmasını tavsiye ediyorum.
 4. Laminat parke montajında kullanılan her parke paneli tek, tek kontrol edilerek montajı yapılmalıdır.
  Üretim sırasında hatalı çıkan, paketlemede gözden kaçan, taşıma, montaj sırasında zarar gören laminat parke panellerini ayırın.
 5. Laminat parke döşeme istikameti yönünü belirleyin.
  Laminat parke montaj istikameti: Evin, iş yerinin güneş ışığı alması durumuna göre, kapıların duruşu, koridor biçimine göre, zeminin uzun kenar, kısa kenar boyutlarına göre, satın alan müşteri isteklerine göre değişir. Bütün bu unsurları dikkate alarak parke ustası laminat parke istikamet yönünü belirler.
laminat parke dekorasyonu
 1. Laminat parke ile duvar arasına, laminat parkenin karakteristik özellilerini de dikkate alarak en az 15 mm genleşme boşluğu bırakın.
  Genleşme boşluklarını bırakırken alan boyutlarını da dikkate alın.
  Büyük alanlarda genleşme boşluklarına çok daha fazla özen gösterin.
  Tüm montaj alanında, duvar diplerinde, 15 mm genleşme boşluğu bıraksanız, sadece bir parke panelini gözden kaçırsanız; o laminat parke paneli sorun yaratabilir. Laminat parkeniz genleşmeye bağlı şişebilir.
 2. Laminat parke montajında 15 mm duvar dibi mesafe takozu kullanılmalıdır.
  Laminat parke süpürgeliği çakılırken mesafe takozları alınır.
 3. Montaj takozu kullanılmalıdır. Hiçbir kilit sisteminde laminat parke paneline çekiçle doğrudan vurulmaz.
 4. Laminat parke montajında ilk sıra çok önemlidir.
  İlk sıra düz kurulmazsa diğer sıraların montajı yapılamaz.
  İlk sıra sonunda kesilen laminat parke paneli ikinci sıra başlangıç parkesidir.
  Kesilip artan ve diğer sıra başlangıç parkesi yapacağınız paneli kullanabilmeniz için en az 40 cm olması gerekir.
 5. Laminat parke montajında yan, yana iki laminat parke panelinin kesimlerinin aynı noktada bitmemesi gerekir.
  Yana, yana iki laminat parke paneli arasında en az 30 cm mesafe olmalıdır.
laminat parke montajı
 1. Son sıra duvar dibi mesafesini ayarlarken, kolaylık olması için laminat parke kilidini duvar dibi tarafına çevirerek, 15- 20 mm boşluk bırakılacak şekilde laminat parke panelini işaretleyiniz. İşaretlenen yerden kesilerek çıkan parça tam boşluğumuza uygun olacaktır.
 2. Laminat parke zemininden kalorifer, tesisat borusu geçiyorsa; boruların geçtiği noktalarda, boru çapında daireler açılır.
 3. Laminat parke paneli makinede kesimi yapılırken dekoratif yüzey yukarı gelecek şekilde kesilmelidir. Kesilmezse; dekoratif yüzey zedelenebilir.
  Montajda kör daire testere kullanmayın!
  Testereniz iyi bilenmiş olsun.
 4. Laminat parke montaj alanın büyüklüğü ( bir kenar uzunluğu 10 metre tül üzeri olursa ) , döşenecek yüzeyi eşit bölümlere ayırarak montaj yapılmalıdır. Alan bölümlere ayrılmalıdır. Bölümlere ayırmada gereken hassasiyeti göstermezseniz parkeniz şişer.
 5. Ağaç esaslı laminat parke ürünü ıslak zeminlerde montajı yapılamaz.
 1. Laminat parke yerden ısıtma sistemli montaj sahasında kullanılacaksa, üretici firma tarafından kesinlikle izin verilmesi gereklidir. Her laminat parke ürünü yerden ısıtma sistemine uygun değildir.
 2. Laminat parke yüzer sistem denilen sistem ile montajı yapılır. Ortam sıcaklığına göre her yöne uzar. Laminat parke süpürgeliklerimizi laminat parke panelleri üzerine çivi ile çakamazsınız.

 

Mekan aydınlatması ve mekanın aurası için çok önemli bir yer olan parkeler zeminden tavana ışığı ve rengi doğru yansıtması için çok dikkatli olarak seçilmelidir. Günümüzde yaşam alanlarının olabildiğince kuvvetli bir ferahlık ve huzur vurgusuna sahip olması çok önemlidir. Bu nedenle parkeler için çok farklı üretim ve uygulama sistemleribulunmaktadır. Günümüz teknolojisinin geldiği noktada laminasyon işlemi parkelerde de uygulanmaktadır. Bu sayede iç mekanda yer alan yekpare bir parke ile çok sayıda avantaj da elde edilmektedir.

Lamine Parke Nerelerde Kullanılır?
Lamine parkelerin yekpare olmasından gelen en büyük avantajı mekan içerisinde bir bütüncüllük oluşturmaları ve estetik anlamda göze hoş gelen, rahatsız edici yanları bulunmayan bir görüntüsünün olmasıdır. Pratikte ise lamine parkeler uygulaması hem çok kolay hem de uygulandıktan sonra uzun süre boyunca hiçbir eskimeye uğramadan kullanılabilen tasarım ve kaplama araçlarıdır. Bu nedenle lamine parkeler uzun yıllar boyunca güven içerisinde kullanılabilir. Üstelik aşınma yaşanmadığı için lamine parkelerin yükseklik farkı oluşturması ya da zemininde çıkıntı gibi pürüzler meydana getirmesi mümkün değildir. Lamine parkeler ahşap desenlerinin en doğal ve güvenilir şekilde yansıtılabildiği çok özel tasarım ve kaplama araçlarıdır.

Eğer iç mekanlarda tercihinizi estetikten ve dayanıklılıktan yana kullanmak istiyorsanız tasarım konusunda en büyük yardımı lamine parkelerden alabilirsiniz. Kısa sürede mekana uygulanabilen lamine parkeler ile estetiğe yeni bir kapı açacaksınız.

Parke Montajı Nasıl Yapılır

Laminat Parke Montajı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler
 • Döşeme işlemine silte serdikten sonra duvar kenarından dişi zıvana duvara bakacak şekilde başlanmalıdır.
 • Duvarla malzeme arasına koruyucu kama kullanılmalıdır.
 • Döşenecek parçanın dişi zıvana kısmının iç kısımlarına tutkal sürülmelidir.
 • Bir önceki parçanın erkek zıvanasıyla birleştirildikten sonra ahşap bir takozla aşırı kuvvet kullanmadan sıkıştırma yapılmalıdır.
 • Yüzeye taşan tutkal temiz bir bezle silinmelidir.
 • Bir sonraki sıra önceki sıradan artan parçayla başlamalı ve birbirini takip eden sıraların birleşme çizgileri en az 50 cm kaydırılmalıdır.
 • Plakalar manivela ile iyice sıkıştırılmalıdır.
 • Kamalar yerinden alınmalı ve duvarla döşeme arasındaki boşluk süpürgelik döşenerek kapatılmalıdır.
Masif Parke Montajı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler
  • Satın aldığınız masif parke, modern sistemler ile kurutulmuş ahşaptan üretilmiştir. Döşeme esnasında iyi sonuç alınabilmesi için aşağıdaki hususlara mutlak suretle dikkat edilmesi gerekmektedir.

Uygulama öncesinde

  • Parkenizi döşetmeyi düşündüğünüz tarihten en az 2 hafta önce döşenecek mekana koyunuz.
  • Eğer parkeniz naylon ile ambalajlanmış ise mutlak surette ambalajından çıkartınız.
  • Parke döşeme yapılacak zemin düzgünlüğünü kontrol ediniz.
  • Parke döşenecek zeminin kuruluğunu kontrol ettiriniz. Zemin istenen kuruluk nispetine ulaşmadan parkenizi döşetmeyiniz.

Uygulama sırasında

 • Parke uygulanacak ortam ısının 15 C ‘den az olmaması tercih edilir.
 • Parkenizi solvent veya poliüretan esaslı tutkal ile zemine yapıştırın. Su esaslı tutkal kullanmayınız.
 • Döşeme işlemi bittikten sonra en az 2 hafta beklemeden sistre ve cila işlemini yaptırmayınız.
 • Bu bekleme süresinde parke yüzeyini korumak için kesinlikle naylon örtü kullanmayınız.
 • Kullanılacak olan parkenin nem oranı 8-12 arasında olmalıdır.
 • Tüm su tesisatı gözden geçirilmeli, herhangi bir nedenden dolayı meydana gelen su sızıntıları mutlak surette giderilmelidir. Ahşabın en büyük düşmanı nem ve doğrudan su temasıdır.
 • Seçilen zemin tipi her ne olursa olsun mutlak surette zeminin seviyesi her noktada aynı olmalıdır.
 • Parke döşenecek ortamın ısısının 15 C civarında olması, tutkalın daha kolay ve kısa sürede donması için tercih nedenidir.
 • Boya son katı dışında herhangi bir tamirat, alçı, sıva vb. gibi inşaat ve dekorasyon işlerinin kalmaması sağlanmalıdır.
 • Parke döşenecek mekanın tüm doğramaları ve pencere camları takılı olmalıdır.
 • Parke uygulanacak zemin şap esaslı ise, şap en az 3 cm kalınlığında ve kuru olmalıdır. Şapın kuruluğu konusunda tereddüdünüz varsa higrometre ile şap nemini ölçtürünüz. Şapın sertleşmesi birkaç gün içinde gerçekleşir. Ancak üzerine doğrudan parke uygulanabilecek kuruluğa ulaşması için mevsim şartlarına ve diğer faktörlere bağlı olarak en az 30-45 güne ihtiyaç vardır. İyi kurumayan şapın üzerine uygulanan parke kısa sürede şaptaki nemi emer ve bunun sonucunda şişer.
 • Masif parkelerin ortam rutubetine gelmesi için, döşenecek mekana döşeme işlemi başlamadan en az 10-15 gün önce konmalı ve eğer naylon ambalaj içinde iseler ambalaj birkaç yerden yırtılmalıdır.
 • Parke ve döşeme işlemi bitikten sonra en az 2-3 haftalık bir süre geçmeden sistre ve cilalama işlemlerini yaptırmayın. Unutmayın ki ahşap yaşayan bir malzemedir ve uygulandığı ortamın nemine, ısısına göre azda olsa bazı ufak hareketlenmeler gösterebilir. Sistre ve cila işlemi parke döşeme işleminden hemen sonra yapılırsa parkenin gözenekleri zımpara tozu ve cila ile kapanacağından ağaç, ortamın ısı ve nemine daha uzun sürede uyum sağlayacak ve eğer ortam nemi parke neminden fazla ise muhtemelen parke yüzeyinde küçük iç bükey toplanmalar olacaktır.
Parke Döşeyeceğiniz Şap Zeminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Şap oldukça sıkı olarak dökülmüş olmalıdır.
Çekiç ile şapın üzerine vurarak çivi benzeri ucu sivriltilmiş bir maddeyi şapın üzerine sürterek zeminin sıklığını ve yüzey sertliği konusunda bilgi sahibi olunabilir. Bu evsafta şapı elde etmek için, şapın 400 dozdan düşük olmaması gerekir.
Şapın yüzeyine çekiç ile vurulduğu zaman iz kalmamalı ve çivi benzeri maddeler şapın üzerine sürtüldüğünde derin izler ve toz oluşmamalıdır. Eğer şap aşırı derecede tozlanıyorsa, tutkal uygulaması öncesinde mutlak surette bu tozlanmayı kesecek bir astar kullanılmalıdır.

Şap Kalınlığı (cm) Sertleşme Süresi (Gün) Kuruma Süresi ( Gün) Azami Rutubet (%) Gann Higrometre Ölçeği
5 28 60 1.7 18 – 25
8 28 140 1.7 18 – 25
10 28 200 1.7 18 – 25

Şap yeterince dinlendirilmiş ve kuru olmalıdır. Çimento bazlı her türlü şap en az 30 gün dinlendirilmelidir. Şap içindeki nem oranı yüzeyden en az 2-3 cm derinliğe inerek kontrol edilmelidir. GANN tipi higrometre ile ölçüldüğünde çimento esaslı şapın azami nem değeri 25 olmalıdır. Nem oranı bu değere düşmeden kesinlikle parke uygulanmamalıdır. Yukarıdaki tablo 400 doz şapın yaklaşık kuruma sürelerini göstermektedir. Ancak bu süreler kesinlikle bağlayıcı olmayıp, bağıl nem, mekanın ısıtılması ve havalandırılması, şapa eklenen katkı malzemeleri gibi değişik faktörlere göre değişiklikler gösterir. Şapın rutubeti istenen değerlere düşmeden parke döşenmesi gerekiyorsa mutlak surette rutubeti engelleyecek kimyasal tecrit ( HIGROSTOP ) malzemeleri kullanılmalıdır. Şapta çatlak olmamalıdır. Şapın kuruma süreci içinde yüzeyde oluşan küçük çatlaklar kabul edilebilir çatlaklardır. Bunun dışında oluşan her türlü çatlaklar V şeklinde açılmalı ve sentetik reçineli katkı maddesi eklenmiş harç ile doldurulmalıdır. Şap üzerinde aşırı seviye farkı olmamalıdır. Parke döşenecek zemin yeterince düz, dalgasız ve kendi içinde aşırı seviye farklılıkları göstermemelidir.

Mesafe (m) Şaplı Zeminler (mm) Azami Rutubet (%) Self Levelling Zeminler
5 28 1.7 18 – 25
8 28 1.7 18 – 25
10 28 1.7 18 – 25

Düz ve uzunca bir lata ile yapılan ve aşağıdaki değerler içinde kalan seviye farklılıkları kabul edilebilir azami değerlerdir. Parke döşeme esnasında iyi bir netice almak için, 4 m boyunda bir alüminyum mastar ile değişik yönlerde yapılacak olan bir seviye kont rolünde hiçbir noktada 9/10 mm’yi aşan seviye farklılıkları görülmemeklidir. Şap fazla pürüzlü olmamalıdır. Parke döşenecek şapın aşırı derecede pürüzlü olması aşırı bir yapıştırıcı sarfiyatına sebep olabileceği gibi, buna bağlı olarak yapışkanın kuruma süresini de uzatacaktır. Tavsiye edilen şap kalitesi “ahşap mala perdah” tabir edilen yüzeydir. Şap temiz olmalıdır. Parke döşenmeye başlamadan önce şapın yüzeyi iyice temizlenmelidir. Şap üzerindeki herhangi bir neden ile kalmış alçı, çimento yığınları çelik bir spatula ile kazınmalıdır. Şap üzerine damlayan her türlü yağlı malzeme, boya vs. şapa nüfuz etmeden temizlenmelidir. Yapıştırma işlemine başlamadan önce zemin nemli bir bezle silinmeli veya elektrikli süpürge ile süpürülmelidir. Nem oranının higrometre ile tespit edilmesi dışındaki tüm diğer kontroller parkeyi döşeyecek olan ustanın bilgi ve tecrübesine bağlıdır. Parke Döşenecek Ortamda Olması Gerekenler

Günümüzde yaygın olarak tercih edilen iç mekan tasarımları arasında laminant parkeler de yer almaktadır. Laminant parkeler hızlı ve pratik bir şekilde uygulanabildikleri için hem iç mekan tasarımında büyük bir kolaylık sunarlar. Hem de uygulandıktan sonra uzun süre dayandıkları için yıllar yılı güven içerisinde kullanılabilirler. Alışılagelmiş parke tasarımından farklı olarak laminant parke laminasyon adı verilen bir işlemden geçirilerek imal edilen parkelerdir. Kuvvetli bir şekilde biribirine tutturulmuş ahşap pvc ile birlikte bir plak formunu kazanır. Bu form hem kolay kolay aşınmaz hem de çok sağlam olduğu için bir panel gibi tüm darbelere ve çarpmalara karşı dayanıklıdır.

Laminat Parke Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

Laminant parkeler tasarım açısından da seçim aşamasında büyük kolaylık sunarlar. Çok farklı renk seçeneklerinin tamamı laminant parkelerde görülebilir. Farklı ton ve renklerde yer alan bu laminant parke seçenekleri iç mekanın ihtiyacına göre kolayca seçilir ve uygulanır. Laminant parkeler seçilirken muhakkak iç mekan aydınlatması ile uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Keza yine aynı şekilde iç mekan içerisinde yer alan mobilyalarla da uyumlu olması önemlidir. Laminant parke yekpare bir forma sahip olduğu için iç mekanın diğer tasarım öğelerini de ön plana çıkartır. Bu sayede doğru renk ve tonda seçilmiş laminant parkeler mekanın estetiğine muazzam bir katkıda bulunur.

parke montaj
Laminat parke amerika ve avrupa ülkelerinden sonra artık türkiyede de tercihlerin en başında yer alan zemin kaplama ürünlerinden biridir.Bu ürünün en büyük özelliği her hangi cila yada temizlik malzemesi gerektirmeden temizliğinin yapılabilmesidir. Bunun yanında artık hemen hemen herkes dekor ve mobilya uyumuna dikkat etmektedir. Bu gibidurumlardada zemin kaplama malzemesi olarak yine ön plana laminant parke çıkmaktadır.

Laminat parkeler, masif parke nin uzun süre dayanıklı kalması ve kolay montaj gibi özelliklerine sahiptir. Laminat parke ler antre, hol, mutfak, yaşam mekanları, sahne zeminleri, işyerleri, fuar alanları ve hatta banyo gibi ıslak zeminlerde rahatlıkla kullanılmaktadır. Masif parke ler evcil hayvanların çamurlu ayaklarından, üzerine dökülen sıvıdan ve kumdan etkilenirken, laminat parke ler trafiği yoğun mekanlarda bile kullanılabilme ayrıcalığına sahiptir. Laminat parke ; melamin esaslı dekoratif kağıt, alüminyum oksitli örtü tabakası, rutubete dayanıklı taşıyıcı öz HDF, liflevha ve bunların tutkalla yapıştırılmış türevleri ve özün alt tarafına yapıştırılmış gerilmeleri dengeleyecek bir balans tabakasından oluşmaktadır.

MASİF PARKE

Masif parke kaplamalar, konforlu ve uzun ömürlü olmasından dolayı çok tercih edilen bir kaplama türüdür.  Kullanılan ilk parke türü olan ve geleneksel parke de denilen masif parke, kalasların fırınlanıp ya da açık havada kurutulmasından sonra genellikle 15-20 mm kalınlıklarda, şeritler halinde kesilerek uygulanır.

Masif Parkenin Avantajları Nelerdir?

En eski parke türü olmasına rağmen uygulandığı ortamın estetik algılanım düzeyine katkıda bulunması nedeniyle masif parke günümüzde değerini halen korumaktadır. Öncelikle, doğal ahşap malzemeden üretilen masif parke günümüzdeki diğer parke çeşitlerine göre insan sağlığı için daha uygundur ve çevrecidir. Ayrıca kullanılan ortamdaki rutubet oranını düşüren ve toz tutmayan masif parke, yüksek ısı yalıtımı sağladığından uzun vadede ekonomik katkı sağlar.

 

Masif parke zemine uygulanırken vernik ya da yağ kullanılır. Bunlar parkeye mükemmel bir koruma sağlarken, aynı zamanda ahşabın doğal güzelliğini ortaya çıkaran ürünlerdir. Herhangi bir sebepten dolayı parke yıpranırsa ya da zarar görürse, cilalanarak kolayca yenilenebilmekte, böylece ahşaba tamamen yeni bir görünüm kazandırılabilmektedir

MASİF PARKE

eparkeci masif parke

Masif Parke Nerelerde Kullanılır?

Modası hiç geçmeyecek olan ahşabın zarif ve şık görünümü doğanın görkemiyle odalara canlılık kazandırmakta, kullanıcılara neredeyse sınırsız renk ve desen seçenekleri sunmaktadır. Ayrıca ahşap parke, uygulandığı odanın akustik kalitesini de artırmakta, yankıyı önleyerek mükemmel bir ses izolasyonu sağlamaktadır. Uygulandığı her alanın ekonomik değerini arttıran masif parkeye yatırım yapmak, bir anlamda yüksek kaliteye ve uzun ömürlü estetik bir konfora yatırım yapmaktır.

masif parke motaj

Masif Parke Nasıl Uygulanır?

Her yüzey farklı bir uygulama gerektirse de temelde masif parke, bütün yüzeylere rahatlıkla uygulanabilir. Aynı zamanda bakımı ve temizliği de kolaydır. Ancak parke her zaman kuru bırakılmalı, döşeme asla ıslak kalmamalıdır. Masif parke nemli bırakılmadığı sürece dayanıklılığını ömür boyu muhafaza etmektedir.

× WhatsApp